• Cennet Cehennem Mağarası

  Cennet Cehennem Mağarası

  • Cennet Cehennem Mağarası
  • Pzt - Pzr:08:00 - 19:00

  Açıklama:

  Cennet Cehennem Mağarası

  Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu

  Cehennem çukurunun yaklaşık 200 m güneybatısında yer alan cennet obruğu, yaklaşık 135 m derinliğindedir.

  Bu da bir çöküntü obruğu olup, Miyosen döneminde oluşmuş sığ denizel kireçtaşı katmanları içinde karstik süreçler sonucunda oluşmuştur (Cehennem Obruğu da böyledir). Obruğun kuzey yamacı, oldukça diktir. Obruk,kapalı bir karstik mağara sistemi içinde bulunan bir galerinin tavanının çökmesi ile gelişmiştir. Bir yer altı akarsuyu da diyebileceğimiz bu sistem günümüzde faaliyetine devam etmekte ve akarsu yolu üzerinde oluşmuş Cehennem çukurunun’nun taban yüzeyi altından geçmektedir.

  Narlıkuyu arazisinin derinliklerinden, karstik kaynaklar şeklinde Akdeniz’e karışmaktadır.

  Cennet Cehennem Höyüğü Çukurları Obruğu tabanına inen merdivenli yolun bitimine yakın bir yerde, Hellenistik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı vardır. Merdivenli yolun da bu dönemden kaldığı sanılmaktadır. Rahatlıkla obruğun tabanına kadar inilir. Bu yüzeyin zeminle kontakt yerinde, yeraltından geçen akarsuyun sesleri,kolaylıkla duyulabilmektedir .

  Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu yakınlarında Astım Mağarası, Zeus Tapınağı, Mancınık Kale gibi mağara ve kale tarzında tarihi yerler bulunmaktadır. Civarda çok sayıda ören yeride mevcuttur.

  Tatilcilerin uğrak yeri olan Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu, içerisinde birde Cennet Cehennem Tesisleri bulunmaktadır. Tesiste Sıkma, Saç böreği, Saç Kavurma, Tantuni, Yayık Ayran, Balık, Kebap bulabileceğiniz bir restaurant bulunmakta. Su ve diğer içecek ihtiyaçlarınız için büfesi, hediyelik ihtiyaçlarınız için hizmet veren son derece zengin ürün yelpazesi bulunan yöresel hediyelik eşya dükkanı, erkek ve bayan olmak üzere 2 adet mescit, erkek ve bayan tuvaletler, yaklaşık 600 araçlık ücretsiz otopark bulunmaktadır.

  Cennet Cehennem Höyüğü Çukurları Obruğu tesislerine ulaşım ise çok rahattır. Mersin istikametinden kalkan Silifke Koop. otobüsleri ile Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu yol ayrımına kadar gelebilirsiniz. Yol ayrımında ise sürekli mevcut olan Narlıkuyu Taksi ise geri kalan yol için size yardımcı olacaktır. Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu haftanın her günü 08:30 ile 19:30 saatleri arasında biletli geçiş imkanı sunmaktadır. Biletler ise Cennet Cehennem Mağarası, Höyüğü Çukurları Obruğu içindeki gişeden temin edilmektedir.

  Cennet Cehennem Mağaraları için tek bilet kesilmektedir. Bu bilet ile Cennet ve Cehennem Mağaralarına giriş yapabilirsiniz. Ücreti ise 15TL dir. Fakat mağaralara ücretsiz giriş yapabileceğiniz kartlar da mevcuttur. Ayrıca 18 yaş altı ile 65 yaş üstü de ücretsiz.

  Aşağıda belirtilmiştir kartlar ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

  Cennet Cehennem Mağarasına ait videoları aşağıdaki listeden izleyebilirsiniz.

  Yağmur Yağıyor

  Yağmurlu Hava

  Site ve Mekan Sahibine Mesaj Gönder

  ETKİNLİKLER

  Bilet Fiyatları 15 TL

  Cennet Cehennem Mağarası

  Cennet Cehennem Mağaraları için tek bilet kesilmektedir. Bu bilet ile Cennet ve Cehennem Mağaralarına giriş yapabilirsiniz. Ücreti ise 15 TL dir. Fakat mağaralara ücretsiz giriş yapabileceğiniz kartlar da mevcuttur.

  1 REVIEW & 2 Yorumlar

  YANIT EKLE

  Yorum Yapabilmek İçin GİRİŞ Yapmalısınız