• Silifke Yoğurdu

  • Mersin Silifke
  • Pzt - Pzr:Hiç biri

  Açıklama:

  Silifke yoğurdunun özelliği koyu kıvamı ve farklı lezzeti olarak açıklanırken yoğurdun bu kadar farklı olmasının ana nedeni yoğurt yapımında sadece Toros dağlarında beslenen keçilerden elde edilen sütün kullanılmasıdır. Silifke yoğurdu yapımında kullanılan süt Toros?ların geniş coğrafyasında yer alan otlaklarda doğal ortamlarından beslenen keçilerden elde edilmektedir. Ayrıca yine yoğurt yapımında kullanılan sütler özel olarak hazırlanan ve bölgede süt çilisi olarak bilinen kaplarda pişirilmektedir. Süt kaynarken üzerinde oluşan süt köpükleri sürekli olarak dağıtılmakta ve kesinlikle sütün başında birisi beklemektedir.


  Ayrıca silifke yoğurdu mayası da özel olarak hazırlanmakta ve kesinlikle yoğurdun içerisine başka bir madde konulmamaktadır. Tamamen doğal ve bölgeye has yöntemler ile hazırlanan Silifke Yoğurdu bu nedenlerden dolayı adına türkü bile yakılan özel bir yoğurt unvanı kazanmıştır.


  Silifke yoğurdunun tek dezavantajı ise bölgeye has üretim yapan büyük bir tesisin bulunmaması. Bu noktada en büyük sıkıntı yoğurt üretiminde kullanılabilecek keçi sütünün elde edilmesi olarak görünüyor. Keçi sütü silifke yoğurdu üretimi için çok önemli bulunurken üretimde kullanılacak kadar keçi sütünün elde edilmesi için bölgede hayvancılık ile uğraşan kişinin bulunmaması sıkıntı yaşanmasına neden oluyor.

  Site ve Mekan Sahibine Mesaj Gönder

  Şu anda hiçbir olay yok

  0 Yorumlar

  YANIT EKLE

  Yorum Yapabilmek İçin GİRİŞ Yapmalısınız